Brama przesuwna jest elementem ogrodzenia służącym do wjazdu pojazdów na posesję. Brama poruszą się wzdłuż ogrodzenia za jego frontową linią nie zabierając miejsca nad podjeździe w przeciwieństwie do bram dwuskrzydłowych. Brama samonośna w świetle wjazdu wisi nad podjazdem, dzięki temu nie wymaga dodatkowych elementów które utrudniałyby wjazd na posesję. Brama przesuwna aluminiowa może być umieszczona pomiędzy słupkami murowanymi jak i słupkami aluminiowymi.
Aluminiowa brama przesuwna składa się z części widocznej odpowiadającej świetle wjazdu oraz z przeciwwagi najczęściej w formie trójkąta. Długość przeciwwagi jest zależna od długości całej bramy oraz jej wagi. W bramach aluminiowych dzięki niskiej wadze można zmniejszyć długość przeciwwagi względem bramy stalowej.
Brama przesuwna aluminiowa musi posiadać odpowiedni długi odcinek który umożliwi jej pełne otwarcie. Standardowo aluminiowa brama samonośna posiada przeciwwagę o długości około 1/3 światła wjazdu. Np. brama o świetle wjazdu 4 metrów będzie posiadała sumaryczną długość około 5,3 metra. Stąd wymaga odległość od skrajnego słupka bramy jest odległość minimum 5,3 metra. W zależności od sytuacji poprzez odpowiednią konstrukcję bramy aluminiowej jest możliwość skrócenia przeciwwagi poniżej 1/3 światłą wjazdu.
Brama przesuwna wymaga wykonania betonowego fundamentu w którym osadzone są wózki jezdne. Jego długość powinna przekraczać długość tzw. ogona bramy, a szerokość powinna zapewnić miejsca pod silnik automatyczny. Głębokość fundamentu zależna jest od lokalnych stref przemarzania (rysunek). Górna powierzchnia wylewki powinna być znajdować się około 8-10 cm poniżej docelowego poziomu podjazdu – umożliwi to wybrukowania obszaru przeciwwagi. Należy zwrócić uwagę aby przewody instalacji elektrycznej nie znajdowały się bezpośrednio pod miejscem osadzenia wózków jezdnych. Głębokość wierconych otworów montażowych wynosi około 20 cm, więc za bezpieczną głębokość dla instalacji elektrycznej bramy przesuwnej należy przyjąć 25cm.
SCHEMAT FUNDAMENTU BRAMY PRZESUWNEJ
STREFY PRZEMARZANIA GRUNTU W POLSCE
W przypadku w którym brama samonośna podczas otwierana zachodzi na furtkę istnieje ryzyko uszkodzenia niezamkniętej furtki przez sterowaną automatycznie bramę przesuwną. Środkiem zapobiegającym jest wyposażenie furtki w czujnik magnetyczny sprzężony z automatyką bramy przesuwnej, który umożliwi start bramy tylko w wypadku w którym furtka jest zamknięta lub zatrzyma bramę podczas otwarcia furtki.
FURTKA ZABEZPIECZONA CZUJNIKIEM PRZED KOLIZJĄ PODCZAS OTWIERANIA BRAMY
Przesuwne bramy aluminiowe posiadają wiele zalet względem bram stalowych do podstawowych można zaliczyć:
niska waga bram która nie obciążą automatyki
odporność na korozję
cicha praca
możliwość zastosowania krótszej przeciwwagi