GRANSCAL

granscal logo

Jak odgordzić się od sąsiada?

Wiele osób urządzających ogród zadaje sobie pytanie — jak się odgrodzić od sąsiada? Istnieje wiele sposobów, aby zapewnić sobie nieco prywatności i spokoju w zaciszu własnego ogrodu — od wykorzystania roślin pnących po montaż ogrodzenia pełnego. W naszym artykule przedstawimy najciekawsze sposoby na odgrodzenie się od sąsiada.

Jak odgrodzić się od sąsiada roślinami pnącymi?

Wykorzystanie roślin pnących to jedno z najbardziej naturalnych i estetycznych rozwiązań, aby stworzyć barierę między naszą przestrzenią a sąsiadem. Rośliny takie jak pnące róże, winorośl czy powojniki mogą być sadzone wzdłuż istniejącego ogrodzenia lub specjalnie zamontowanych podpór. W ciągu kilku sezonów rośliny te rosną gęsto i tworzą zieloną ścianę, która zapewnia prywatność i piękny widok.

 

Jak odgrodzić się od sąsiada roślinami? Trzeba najpierw wykonać ogrodzenie i przygotować miejsce na posadzenie roślin. Do uprawy roślin pnących świetnie sprawdzi się ogrodzenie palisadowe poziome z cienkimi profilami. Aby rośliny miały wystarczająco dużo miejsca do wzrostu i odpowiednią ilość światła, przerwa pomiędzy profilami powinna być szeroka. 

Jak szybko odgrodzić się od sąsiada, zanim urosną rośliny w ogrodzie?

Zanim rośliny pnące osiągną pełny wzrost, można zastosować tymczasowe osłony, które montuje się do profili ogrodzeniowych. Można na przykład wykorzystać gotowe ekrany ogrodowe lub płoty z tkaniny, które można szybko zamontować wzdłuż granicy posesji. Takie osłony mogą być łatwo zamontowane i zapewniają natychmiastową prywatność.  Z pewnością jest to dobre rozwiązanie do czasu, aż rośliny pnące osiągną pełny wzrost. Dodatkowo osłony te mogą być stosowane sezonowo.  W ten sposób można szybko odgrodzić się od sąsiada i zapewnić sobie prywatność w ogrodzie.

Jak odgrodzić się od sąsiada ogrodzeniem panelowym?

Ogrodzenie panelowe to popularny wybór dla osób poszukujących trwałego i estetycznego rozwiązania. Aluminiowe panele ogrodzeniowe cechują się wyjątkową odpornością na korozję i nie wymagają praktycznie żadnych zabiegów pielęgnacyjnych, czy też regularnych konserwacji. Ogrodzenie palisadowe może być pionowe lub poziome, ale w kontekście zapewnienia prywatności istotna jest grubość profili i ich rozstaw. 

panel ogrodzeniowy aluminiowy

 Ogrodzenie panelowe zapewnia prywatność i bezpieczeństwo, jednocześnie dodając elegancji i charakteru całej posesji. Jak odgrodzić się od sąsiada w ogrodzie? Wystarczy wybrać przęsła, bramy i furtki z grubymi profilami i minimalnym prześwitem. W przypadku ogrodzeń  pionowych najlepiej sprawdzą się profile prostokątne. Ogrodzenie pionowe może być wykonane ze spinką górną łącząca poszczególne profile lub bez spinki — takie ogrodzenie nazywane jest także ogrodzeniem grzebieniowym. W ten sposób można uzyskać ciekawy efekt, jakby wychodzenia profili z ziemi. Z kolei ogrodzenia poziome dają nieco więcej możliwości co do kształtu profili — oprócz prostokątnych do wyboru są także profile trapezowe, kątowe, czy też sferyczne. Dzięki temu można zaprojektować ogrodzenie, które zapewni wystarczająco dużo prywatności i jednocześnie pozwoli na swobodny przepływ światła. 

Jak skutecznie odgrodzić się od sąsiada ogrodzeniem pełnym?

Jeśli priorytetem jest całkowita prywatność i izolacja od sąsiada, ogrodzenie pełne może być najlepszym rozwiązaniem. Ogrodzenie pełne to ogrodzenie bez otworów, które zapewnia maksymalną ochronę przed wzrokiem przechodniów i intruzami. Wypełnienia przęseł, furtek i bram są wykonane z jednolitego aluminium, a nie z profili, a więc nie ma żadnych prześwitów. Ogrodzenia pełne są trwałe i odporne na warunki atmosferyczne, co sprawia, że są doskonałym wyborem dla osób ceniących sobie komfort i spokój w swojej przestrzeni. Wysokość ogrodzenia pełnego można dopasować do indywidualnych preferencji i warunków terenowych. 

 

Najczęstsze pytanie, jakie zadają sobie osoby urządzające ogród to jak odgrodzić się od sąsiada. Jak widzisz, odgrodzenie się od sąsiada może być stosunkowo łatwym zadaniem, jeśli wybierzemy odpowiednie rozwiązanie. Niezależnie od tego, czy wybierzemy rośliny pnące, ogrodzenie panelowe czy pełne, ważne jest, aby zadbać o estetykę i funkcjonalność całej posesji.